0
Farní sbor ČCE v Praze 8 - Kobylisích
Kostel U Jákobova žebříku
U Školské zahrady 1, 182 00 Praha 8 - Kobylisy
telefon: 737 272 252
e-mail: kosteljakob@volny.cz
 
Aktuálně od Jákobova žebříku
Informace o aktuálním sborovém životě.
20. října (úterý)
19:00 sekání třicátníků přes Zoom
22. října (čtvrtek)
18:30 biblická hodina přes Skype (skupina „Kobyliská biblická“)
23. října (úterý)
14:30 konfirmační cvičení přes Zoom
25. října (neděle)
9:30 bohoslužba v češtině v kostele U Jákobova žebříku a na internetu (káže sestra vikářka Anna Pokorná)
QR kód
Pro snazší zadání sbírky je možné využít tento QR kód:
zpět ...
Věříš v život po konfirmaci?
Konfirmací to končí. Povinné chození na biblickou. U Večeře Páně jenom chleba (nekvašená šťáva z hroznů maximálně). Vánoční hry, zachraňování počtu dětí v nedělce a vybírání peněz na sbírce. Konfirmací bezpochyby končí jedna etapa života v církvi. Od teďka žádné vynucené chození do kostela a žádná přehnaná zbožnost!

Existuje vůbec život po konfirmaci? Dá se dělat něco jiného, než v něj jen věřit a doufat, že se to všechno časem nějak vyvine? Má vůbec cenu do kostela ještě chodit? Jak se v patnácti přesvědčit o tom, že věřit v Boha není zas tak úplně nenormální? Jak trávit čas v církvi, aniž by to byla jen nuda a povinnost? Možná to konfirmací všechno začíná.

Co jsou to seniorátní akce a kdo je pořádá?
Facebookovou stránku s názvem Mládež pražského seniorátu ČCE spravuje pražský seniorátní odbor mládeže neboli pražský SOM. Podobný SOM funguje i v každém dalším seniorátu (poděbradském, chrudimském, horáckém...), tvoří jej skupinka mladých lidí a připravuje pro své mládežníky program na celý rok. Na seniorátních akcích se lidé navzájem seznamují. Znovu se potkávají. Společně tráví čas pod jednou střechou. Ale hlavně – vědí, že na víru nejsou sami. Že jsou kolem lidi, se kterými se nejen chodí v neděli do kostela, ale dá se s nimi klidně hrát ping-pong (místo pálky stejně dobře poslouží zpěvník Svítá), po večerech děsit obyvatele Brna zběsilou hrou na ukulele (které v rukou třímá ještě zběsilejší farář), protančit se nocí do sobotního rána (ať už je to v lednu nebo v červnu), péct buřty a lézt na kopce a jezdit vlakem na hromadnou jízdenku pro 46 osob. Vědí, že mají s kým sdílet svou víru, a že jsou vždy vítáni vřele a bez rozdílu. Věk, církevní příslušnost, ani nic jiného není měřítkem pro účast na mládežnických akcích.

Na jaké akce se dá během roku vyrazit?
Pokud rádi začínáte zlehka, můžete pro začátek vyrazit na některou z jednodenních akcí, které pražský SOM připravuje. Může to být například turnaj v karetní hře UNO, který se pravidelně koná na konci února, ping-pongový turnaj v půlce března, prosincový festival amatérských divadel Svatí blázni v prostorách nuselského sboru, kam se každoročně sjede několik divadelních souborů s vynikajícím repertoárem, či velkolepý lednový charitativní Báječnej bál, který je pokaždé jinak tematicky orientován (v minulých letech třeba ve stylu Velkého Gatsbyho, rock’n’rollu nebo Divokého Západu) a bývá místem mezigeneračního i mezicírkevního nejen tanečního setkávání.

Z přespávacích akcí potom můžete absolvovat třeba červnový Buřttek, který bude letos započat 13. 6. sobotním výletem, na jehož konci opečeme buřty na zahradě uhříněveské fary a zůstaneme až do nedělních bohoslužeb. Velmi povedenou akcí pak bývají i tradiční víkendové Seniorátní dny mládeže konané vždy na jaře a na podzim na některé z mimopražských far. Během tří dnů je prostor pro zpívání, hry, přednášky zajímavých hostů na zajímavá témata, panelové diskuse i diskuse obyčejné, čas na odpočinek, procházku i dobré jídlo. V neděli společně připravujeme i bohoslužby v místním kostele.
Největší akcí roku je ale rozhodně Sjezd (nejen) evangelické mládeže, který každý rok hostí jiné větší české či moravské město a na který se pravidelně sjíždí několik stovek lidí z celé republiky. Pořádá jej COM (celocírkevní odbor mládeže), což je vlastně velký SOM řídící akce pro celocírkevní mládež. Sjezd vám vznikne, spojíte-li všechny seniorátní akce do sebe a ještě je vynásobíte asi tak dvaceti. Během dne můžete absolvovat několik workshopů, přednášek, navštívit divadlo nebo koncert, zahrát si fotbal, prozkoumat cizí město a v neděli zakončit celý víkend mládežnickými bohoslužbami s obrovskou Večeří Páně a doprovázenou na místě vytvořenou Sjezdovou kapelou.

COM pořádá i široké spektrum letních akcí, jako je třeba letní pobyt v Křížlicích, kemp mládeže ve Strmilově nebo mládežnická Voda.

Proč se na mládežnickou akci vydat?
Užijete spoustu zábavy. Strávíte čas smysluplně. Rozšíříte si obzory nejen v otázkách duchovních. Poznáte nová města, nové fary, nové faráře, kteří na nich působí. Poznáte i jiné prostředí, než jen váš domovský sbor. Naučíte se dobíhat vlak, krátit si cestu autobusem i nezabloudit cestou na nádraží. Zjistíte, že zpívat z plných plic můžete, i když to neumíte. Ale hlavně – poznáte spoustu nových lidí a najdete si kamarády klidně třeba na celý život. Nemusíte se ani bát vyrazit na akci sami – vždy se najde někdo, kdo se vás ujme, a pak už to jde samo.

Věřím v život po konfirmaci
I díky Mládeži pražského seniorátu mám teď v církvi nejlepší kamarády (se kterými chodím do kostela i na pivo) a být křesťanem pro mě má pořád smysl. Na facebookové stránce Mládež pražského seniorátu ČCE, či na www.prazska-mladez.evangnet.cz najdete přehled akcí, které pro Vás chystáme, a tak si můžete už teď naplánovat, zda a kam s námi vyrazíte. Nebo se prostě jen podívejte na fotky a třeba se spolu jednou potkáme i za hranicemi kobyliského sboru!

Anna Boučková


zpět ...
© 2005 archa.cz